Na letošní aukci designu 20. Století se setkáme jak se zaběhlými evergreeny v podobě ikon designu mapující období od počátku 20. století až po období 60., 70.let. každé z uplynulých období , které jsdou v aukci chronologicky za sebou v sobě skrývá unikáty, které bychom s těží mohli vidět ve špičkových českých, či dokonce evropských muzeích. Dovolím si jmenovat jen namátkově. Za první dekádu je v rámci prezentace nabízeno vedle ikon nábytku od Josefa Hoffmanna , či Gustava Siegela dubové křeslo ze zasedací místnosti v okresním domě z roku 1906 navržené architektem Janem Kotěrou. Z období kubizmu je velkou výzvou pro sběratele tohoto období stojánek na sirky od Vlastislava Hofmana, který nebyl dosud znám a patří do kolekce s popelníkem z období před rokem 1920 vlastněným UPM Muzeem v Praze. Období funkcionalizmu tvoří, jak už je v této aukci zvykem jednu z nejsilnějších skupin předmětů, která zahrnuje pestrou paletu předmětů od nože na dopisy přes lustry a lampy až po větší nábytek. Velmi populárními jsou lampy z produkce firmy Franta Anýž, nebo lampa Vako 38, známá pod názvem Kiklop. Ze zahraničních zástupců pak stojí za zmínku lampy z produkce švýcarské firmy BAG Turgi od Karla Traberta a Siegfrieda Giediona, který byl pražským rodákem a sehrál důležitou roli v pozdějších letech Bauhasu. Mezi velmi kvalitní kusy patří nábytek z produkce UP Závodů, kde je vedle „obligátního“ polohovatelného křesla H-70, a stolků s otočnou deskou H – 168, také velmi vzácný pár komfortních křesel s chromovanou podnoží se zadním pružením H – 221. Válečné a poválečné období je zastoupeno několika kusy progresivní keramiky z výroben v Kostelci nad Černými lesy a Otto Eckerta.V dějinách našeho poválečného designu je pak silně zpsané období po Bruselské výstavě v roce 1958, proto ani v této skupině předmětů nechybí evergreeny v podobě křesel ze sklolaminátových skořepin. Jako lahůdka je pak nabízen pár tramvajových sedaček z legendární a nám všem dobře známé tramvaje T 3, které ještě stále brázdí centra našich měst. Velmi vzácným je pak atypické křeslo uplatněné v experimentálních bytech na Invalidovně od Alana Fuchse z ÚBOKu. Možnost dovybavit si byt poskytují četné nabízené doplňky ze skla, porcelánu, nebo krásné lampičky z produkce Napaka ,Drukovu, či Lidokovu. Samostatnou skupinu položek tvoří nábytek a osvětlení zahraniční provenience z období druhé poloviny 20.století, kde jsou nabízeny židle La fonda od Charles a Ray Eamesových, Yngmara Röhlinga, Petera Ghycziho, Wernera Pantona, Giana Pirettiho a dalších.

Posledním dílem nabízeným v této aukci je pomyslný vrchol, jak co do velikosti, tak do unikátnosti. Jak již bylo v minulé aukci započatko, se na Cohnauction nabízí jedinečné kusy ze zaniklého interiéru budovy Mánesa ze sklonku 70.let od Arch. Ladislava Vrátníka. V aukci budou exlusivně nabízeny autentické kusy, které již v minulé aukci získaly zasloužilou pozornost kupujících.

Pro letošní ročník se stala vrcholem kolekce z původního vybavení hotelu Praha. Pro většinu z nás má při vzpomínce na Tuto stavbu smíšené pocity. Nejedná se o stavbu ke které se dá přistoupit bez předsudků, ale co jí nešlo upřít byla umělecká celistvost a jedinečnost právě díky mnoha výtvarníků, kteří se na této jedinečné zakázce podíleli. Na letošní aukci bude nabízeno jen torzo z toho, co dělalo hotel Praha tím čím byl. V dražbě budou nabízeny jednotlivé kusy nábytku z dílny Zbyňka Hřivnáče, který se podílel na návrhu interiérů. Jedinečnost nábytku především spočívala v symbióze s architekturou a konkrétním místem v budově tak aby tvořila harmonizující nedisproporční celek. Je vždy smutné, když každá doba musí přinést své oběti aby byla po uplynutí několika dekád uznána jako jedinečná a zapadající do jasného rámce – kontextu, který bezesporu má. Proto nečekejme a využijme vlastní intuice, vkusu a investujme do předmětů, které jsou předurčeny svou hodnotu zvyšovat a jako doplňky v interiéru jej adekvátně zkvalitňovat.