14
Váza z červené hlíny (model no. 617)

Keramická akciová společnost v Bechyni (Značeno zespoda, číslem a značkou.)
20. léta 20. století, Československo

↑ 22,5 cm ø 19 cm

V cena 8 000 Kč
O cena 12 000 - 16 000 Kč

Robusně působící váza v „Národním stylu“ traktovaná do tří částí, přičemž na nízkou vyklenutou patku navazuje kulové tělo s široce otevřeným nízkým trychtýřovitým hrdlem.

Pozn.: Tato váza byla zhotovena podle návrhu žáků z pražské Um. Prům. Školy (dnešní UMPRUM. V jejím tvarosloví a dekoru se jasně odráží snaha o prohloubení tzv. národního slohu s odkazem na lidovou tvorbu. Prezentováno ve výrobním katalogu z roku 1928). Jedná se o výjimečnou a dosud nenabízenou ukázku spolupráce Bechyňské keramičky a pražské Um. Prům.

Pozn. Lit.: Keramika z Bechyně, Jiří Hořava obr. str. 192, text str. 140 /617